Пазарът може да е стабилен, когато няма ръст на цените – интервю на Ивайло Кръстев
Управителят на Имоти Доверие, г-н Ивайло Кръстев с право може да се нарече специалист в областта на имотите и недвижимата собственост. Неговата експертност и професионализъм са високо оценявани от партньорите и клиентите на агенцията. Интерес към неговото становище и виждане за ситуацията с пазара на имоти в България проявяват и специализираните печатни и онлайн издания в тази сфера.
Представяме част от поредното интервю на г-н Кръстев – този път за Строителство имоти:
Успешна ли беше 2010 г. за имотния пазар?
Определено 2010 г. беше по-успешна от 2009 г. Но не за всички участници в пазара. За съжаление, много фирми за недвижими имоти преустановиха дейност и имаше едно преструктуриране на пазара. Според данните на Агенцията по вписванията до средата на 2010 г. като цяло има спад в сделките. Въпреки това на пазара се чувства стабилност.Купувачите и продавачите са по-сигурни, защото не се очаква цените нито да растат, нито да намаляват. Вече го има усещането за спокойствие. Не се сключват сделки със спекулативна цел, а се правят, когато има реална нужда.
Как се развива браншът в сравнение с европейския?
Аз се интересувам от немскоезичните страни – Германия, Австрия. Това бяха стабилни пазари още преди кризата, където нямаше съществено повишение на цените или сделките. В Германия годишният ръст беше от порядъка на 2% и той се запази през последните кризисни години.
България е един много по-различен пазар. При нас нещата се развиха изключително динамично с влизането ни в ЕС. Имаше супереуфория, много големи очаквания, страхотно повишение на цените на недвижимите имоти. Пет поредни години България беше в челната петица в световната класация по ръст на цените. Имаше години, в които повишението достигаше до 25-30%. След такъв бум последвалият спад, който вече преживяхме, беше нормален. У нас има едно схващане, че пазарът е стабилен само когато цените растат. Според мен обаче пазарът може да е стабилен и когато няма ръст на цените, подобно на Германия. Достатъчно е да има сделки.
Промени ли се профилът на купувача през изминалата година?
Купувачът започна да се променя от края на 2008 г. Той стана по-капризен, защото има все по-голям избор. Вече не бърза да направи сделка веднага на момента, а проучва внимателно и изчаква. Отделя достатъчно време да се запознае с местоположението на обекта и прави сравнение, за да е сигурен, че е направил правилния избор.
Реагираха ли адекватно инвеститорите на новите желания на купувачите?
Инвеститорите не са в най-изгодната позиция. Това важи особено за предприемачите, които са собственици на стари терени или на обекти, които са започнали да изграждат. Те не са на конкурентна основа с тези, които правят сега нови инвестиции.
Голяма част от тези, които са стартирали проекти през 2008 и 2009 г., са склонни да продават на себестойност.
Цялото интервю може да прочетете тук.
Последни коментари